sponzor
 
 
Návštevnosť
Návštevnosť meraná od 28.2.2008.
Fórum Babettron vznikol 30.5.2007.


Viac o štatistike návštevnosti
Prihláste sa
Meno

Heslo

Zapamätať


Nie ste ešte členom? Registrujte sa tu.

Zabudli ste heslo? Zabudli ste heslo?

Prečo sa registrovať?

Ako nás zviditeľniť
Ak máte web stránku, blog, prípadne váš známi, stiahnite kód loga ktorí je na stiahnutie dole nižšie a umiestnite to na web stránke. Po správnom umiestnení kódu sa objaví obrázok, na ktorí keď sa klikne, automaticky otvorí stránky Babettron.

Babettron

Kód loga na stiahnutie

Rôzne informácie
Validatory
Valid XHTML 1.0 Transitional Validated by HTML Validator
-----------------------------
Odporúčam
Oscar
---------------------------
Web Motoride.sk
motoride.sk

Spojky, poruchy, ako sa prejavujú.

Najčastejšie poruchy na motore Babetty 210 až 2XX s automatickou suchou spojkou, sú poruchy štartovania, rozbehu a radenia prevodových stupňov.

Jednou z hlavných príčin porúch spojok, väčšinou zvykne byť mastnota na štartovacích, radiacich a dosadacích segmentoch.

Štartovacia a rozbehová spojka.

Štartovacie čeľuste

Po kliknutí na miniatúru obrázka a modro zvýraznené časti textu sa zobrazí náhľad.
Odporúčam preštudovať každému, aby vedel čo za zázrak sa schováva v jeho Babette
Mastnota na štartovacích čeľustiach sa nám väčšinou prejaví tým, že nám štartovacie čeľuste pri pokuse o naštartovanie motora prešmikujú, nemajú dostatočný záber a pritlačnú silu, aby nám roztočili rozbehoví bubon a následne takto preniesli silu na kľukový mechanizmus. Musíme pri štartovaní vyvinúť väčší tlak na pedále, prípadne u motora typ. 225 na štartovaciu páku.

Táto porucha sa nám nezvykne objaviť samovoľne odrazu, ale postupne cítime, že nám to pri štartovaní akosi nezaberá ako má a čim ďalej budeme s takto šmýkajúcou spojkou jazdiť, tak budeme musieť vydávať pri naštartovaní viac energie, dokonca ju budeme musieť roztáčať na stojane, prípadne pedalovať do zblbnutia, aby nám motor naskočil.

Na odstránenie tejto poruchy musíme samozrejme štartovacie čeľuste odmastiť. Ak chceme štartovacie čeľuste odmastiť, musíme demontovať rozbehový bubon ( nutné použiť sťahovák) pod krotím je štartovací bubon, na ktorom sú na kolíčkoch uchytené štartovacie čeľuste. Na odmastenie použijeme bežné dostupné odmasťovače ako napríklad benzín, acetón, trichlór. Samozrejme nestačí čeľuste odmastiť, ale musíme zistiť odkiaľ sa nám ta mastnota dostala. Vo väčšine prípadov je to slabá tesnosť semeringov (gufer). Tie musíme vymeniť za nové. Zvykne prepúšťať semering v bloku motora pod štartovacím bubnom, (22x32x7) tento semering nám zároveň tesní kľukovú skriňu od nasávania falošného vzduchu, ako aj semering v štartovacom bubne , (15x24x7) ktorí nám tak isto tesní aj kľukovú skriňu.

Jednou z ďalších možností príčin mastnoty na štartovacích a rozbehových čeľustiach je prenášanie mikročastíc oleja cez ozubení klinový remeň, keď nám prepúšťa semering, (35x47x7) ktorý je v bloku motora, pod ozubením bubnom. Mikročastice sú prenášane a zároveň rozstrekované na všetky časti štartovacej a rozbehovej spojky. Na výmenu tohto semeringu je nutné úplne demontovať už hore vyššie spomenuté časti štartovacej a rozbehovej spojky a následne demontovať radiacé čeľuste, ako aj ozubený bubon, inak výmena tohto semeringu nie je možná. Demontáž a montáž radiacích čeľustí popíšeme v inej kapitole.

Poznatok z praxe:

Často sa stáva, že šmýkaniu štartovacích čeľustí nesprávne pripisujeme ako dôvod zodratie prítlačnej plochy. Je to veľký omyl. Hrúbka prítlačnej plochy by mala mať minimálne 1 mm, ale nie je zriedkavosťou, že čeľuste zaberajú i keď je dosadacia plocha zodratá skoro až po hliník, ovšem musí byť suchá, bez mastnoty a pružiny nesmú byť poškodené.

         


Rozbehové čeľuste:

Rozbehová spojka väčšinou pracuje bez závad, ovšem ak sa aj tam nedostane mastnota. Zvykne sa to prejaviť tým, že pri rozbehu potrebujeme pridať viacej plynu ako je bežne zvykom, aby sme sa z Babettou včas a náležite rozbehli. Prejaví sa nám to aj pri jazde do miernejšieho stúpania, keď máme pocit, ako by nám motor nevládal ťahať a dôjde k predčasnému preradeniu na prvý prevodový stupeň ( dvojrýchlostné ). Pri typ. 215 (jednorýchlostná) zas musíme často pomáhať motoru pedalovaním, aby sme zdolali i miernejšie stúpanie.

Poznatok z praxe:

Aby rozbehová spojka pracovala správne, musí mať aj motor dostatočný výkon, lebo v opačnom prípade sa nám strata výkonu motora môže javiť ako šmýkanie rozbehovej spojky, čo zas nie je až zriedkavé. O výkone motora si popíšeme v inej kapitole.

Závady ktoré sa ešte môžu vyskytnúť na rozbehovej spojke:

Prasknutý pružný polmesiačik pod rozbehovou čeľusťou. Môže dôjsť k zadrhávaniu pri rozťahovaní. (vymeniť). Stratená mosadzná podložka a segerová poistka z kolíčka na vonkajšom uchytení rozbehovej čeľuste (dať nové) Tieto závady sa nemusia veľmi prejaviť pri rozbehu Babetty ak má motor dostatočný výkon, ale už pri znížení výkonu môže dochádzať pri rozjazde k takému akoby ťukaniu. Zvykne sa to prejaviť aj pri doraďovaní druhého stupňa. ( neplynulí rozbeh)

         


Radiaca spojka.

Najdôležitejšou súčasťou spojok dvojrýchlostnej Babetty je suchá radiaca spojka.


Radiace čeľuste:

Jednou zo súčastí radiacej spojky sú radiace čeľuste, ktoré sú prichytené na unášači čeľustí z obidvoch strán. Najčastejšou poruchou, keď nám nechce preradiť druhý prevodový stupeň, alebo nám radí neskoro je opäť mastnota na prítlačných segmentoch, prípadne zamastenie celého systému. Keďže cez radiacu spojku, ozubený bubon a ozubený klinový remeň je prenášaná hnacia sila aj na štartovací bubon, dochádza pri zamastení dosadacích segmentoch k preklzávaniu aj štartovacej spojky. Prejavuje sa to škubaním, sekaním štartovacích čeľustí pri pokuse naštartovania zošlapnutím pedálu.

Takže nám z toho plynie poučenie: žiadna mastnota nikde na spojkách, či to sú už štartovacie, rozbehové, alebo radiace spojky. Mastnotu odstránime ako sme už hore vyššie spomenuli a to demontážou a odmastením.

Jednou z hlavných príčin mastnoty na radiacich čeľustiach je netesnosť gumenného krúžka (takzvaného krúžok O) ktorí je umiestnený na výstupnom hriadeli v unášači čeľusti. Ak nám tento krúžok prepúšťa olej z prevodovky, následne točivým momentom je rozstrekovaní po celom systéme a výsledok je nám samozrejme už jasný. Šmýkanie.

Takže ak máme mastný vnútrajšok bubna, čeľustí aj unášačov, je potrebné vymeniť krúžok O a tiež semering pod unášačom čeľustí (28x38x7).

Radiace čeľuste máme dve typy, ľahké a ťažké, ovšem postup všetkých úkonov je rovnaký. Snáď až nato, že ťažké radiace čeľuste nepasujú na unášač čeľustí pre ľahké čeľuste a opačne. Ak by sme chceli nahradiť ľahké čeľuste ťažkými, tak musíme meniť aj unášač čeľustí. Tak isto sú rozdielne vnútorné a vonkajšie unášače.

Ako vymeníme semering 28x38x7 a krúžok O:

Budem sa snažiť písať tak, aby to aj laik zhruba pochopil. Po prvé si preštudujte poriadne schému, to aby ste mali prehľad.

Ako prvé samozrejme dáte dole kryt spojok, potom odtočíte na veľkom spojkovom bubne šrubu v strede (17 kľúč), niekedy je dobré ak to robíte na Babette ktorá je na stojane, zatiahnuť zadnú brzdu, prípadne ešte celý zadok Babetty pritlačiť o zem. Dáte dole plechový kryt, niekedy je diera trocha zdeformovaná, potom ju treba trocha pilníkom upraviť, aby ste nemali problém to znova nasadiť, keď to budete skladať. Ďalej zoberiete dole tú veľkú podložku. No a teraz musíte dostať von komplet čeľuste, vonkajší a vnútorný unášač a gumený a prítlačný krúžok.

Vytiahnete to všetko naraz a to týmto spôsobom. Priložený obrázok nie je síce návod na výmenu semeringu, ale na výmenu radiacích čeľustí, ovšem ak máme už zodraté dosadacie plochy na radiacich čeľustiach a potrebujeme ich vymeniť, tak z obrázka a popisu je zrejme ako na to, preto už demontáž a montáž radiacich čeľustí už nebudem dopodrobna opisovať. Takže vezmete dva šraubováky, alebo tyčky, na plocho upravené, aby ste z nimi mohli podoprieť čeľuste. Podoprite ich pod radiace čeľuste, pod každý jeden, zapriete ich o ozubený bubon spojky a postupným tlakom ich vypáčite z bubna spojky, niekedy je dobré s bubnom potočiť trocha doprava - doľava. Najprv Vám vypadne vonkajší unášač, krúžka, potom Vám vyjde komplet spojka. Dobre si to prezrite, zvlášť ako je uložený vnútorný unášač, poprípade nie je na škodu si urobiť pár záberov , aby ste si zapamätali, ako je to tam vložené. Je ťažko popisovať, ako to potom tam vkladať. Ak chceme meniť gufero aj pod ozubeným bubnom, ( to ako v bloku motora) tak musíme dať dole aj komplet rozbehovú a štartovaciu spojku, ovšem tu už musíme použiť na stiahnutie rozbehového bubna sťahovák.

Sťahovák sa dá objednať cez stránky: http://www.sim-ba.sk


Upozornenie:V žiadnom prípade sa nesnažíme rozbehoví bubon dať dole iným spôsobom než sťahovakom. Môže dôjsť k deformácii, alebo k poškodeniu.


Keď to už máte všetko vonku, tak je to nutné všetko poriadne očistiť a umyť, najlepšie v acetóne. Nepotratiť krúžky! Vnútrajšok bubna spojky prebrúsiť jemným brús. papierom. V ozubenom bubne je semering 28x38x7, ktorý vymeníme. Jednoducho ho vypáčite šrubovákom.

Nový pred vkladaním cez obvod semeringu jemne natriete olejom, to preto aby lepšie vkĺzol do sedla, semerimg priložíte kam to chcete dať, a pomaly to tam zatlačíte rukou na koľko to ide, potom to jemne môžete pritlačiť dákou tyčkou, prípadne pomôcť si aj kladivkom.( jemne) Semering sa snažíme umiestniť tak, aby nám nevyčnieval, ale aby ani nebol príliš zasunutý, proste aby nám lícoval zo sedlom.

Teraz to budeme skladať:

Pokiaľ ste mali vonku aj ozubený bubon tak sa riaďte celým postupom ak nie tak vkladanie ozubeného bubna môžete prehliadnuť.
Najprv vložíme naspäť ozubený bubon spojky, jednoducho ho vsuniete dnu, potočíte, aby sadol na doraz. Klinový remeň nasadiť na bubon tak, že pomaly z ním otáčaj až remeň nenaskočí na celí bubon. (skontrolujte či všetko sedí, potočením bubna, musí sa točiť ľahko. Roztiahnete radiace čeľuste a vložíte medzi ne vnútorný unášač (pozor, aby ste ho tam vložili správne). Preštudujte obrázok, poprípade foto čo ste si urobili a stlačte ich do kopy. Odporúčam skontrolovať či dosadacie plochy na vonkajšom, ako aj na vnútornom unášači či sú hladké a rovné, nesmú byť na nich viditeľné odtlačky či nerovnosti. V tom prípade odporúčam vymeniť za nové.

Teraz sa to celé snažte vsunúť do ozubeného bubna, jemným tlakom to vsúvajte, pootáčajte bubnom, môžete pomaly aj dookola, kým Vám to nesadne na doraz až tak, že nebude vyčnievať z bubna. Ako ďalšie musíte vložiť vymädzovací krúžok do unášača čeľustí, a za ním gumový krúžok ( odporúčal by som aj ten dať nový ), potom ešte ide taký hrubší krúžok, prítlačný. Na gumoví dávajte pozor, vkladajte to jemne, pomaly ho dookola vtláčajte. Najlepšie je to tam vtlačiť rúrkou podobných rozmerov. Je dobré ho tiež jemne natrieť olejom, ale fakt jemne. Potom tam musíte vložiť vonkajší unášač. Musí Vám sadnúť do vnútorného unášača a zároveň na osku na ofrézované hrany.

Dávate pozor aby sa nič nezamastilo !!!!!


Ak to máte všetko zložené dajte hore ten menší plechový kruh a matku jemne dotiahnite. Rukou popretáčajte, raz doprava - raz doľava a sledujte či sa Vám radiace čeľuste budú sťahovať a rozťahovať, všetko musí ísť ľahko. Ak to funguje, odtočte matku, dajte hore veľký krycí plech a poriadne dotiahni, ( pritlačte zadné koleso k zemi prípadne zatiahnite aj zadnú brzdu a tak to dotiahnite)

Ako vyskúšame či nám zaberajú čeľuste ako majú:

Na ruku si dajte dáke rukavice, sadnite na Babettu a snažte sa šľapanim roztočiť bubon, je dobre predtým vytočiť sviečku, pôjde to ľahšie. Ľavou rukou sa snažte pridržať bubon, ak ho udržíte pri menšej aj väčšej rýchlosti, je zle. Bubon fakticky by ste nemali udržať pri intenzívnom šlapaní, má sa snažiť vyskočiť Vám z ruky, vtedy je to v poriadku Ak ho udržíte rukou, znamená, že radiace čeľuste nezaberajú správne a čeľuste treba vymeniť za nové, lebo sú zodraté. Teraz to už nebude až také ťažké, však ste sa už dačo naučili a vymeniť radiace čeľuste by mala byť už hračka

Ďalšia porucha ktorá nám môže spôsobiť že nám nepreraďuje druhí prevodový stupeň včas, prípadne to trvá dlhšie, je poškodenie vnútorného, prípadne vonkajšieho unášača. Ako to zistíme? Samozrejme nasleduje demontáž už hore uvedeným spôsobom, vybratím vonkajšieho a vnútorného unášača. Skontrolujeme dosadacie plochy unášačov, ktoré musia byť hladké, bez zjavných rýh, priehlbín, a odtlačkov, proste musia byť bez zjavného poškodenia. Nesnažme sa nikdy prípadné priehlbiny odstrániť brúsením. Tím by sme vlastne poškodili štruktúru unášačov, lebo dosadacie trecie plochy sú vysoko kalené. Ak už zistíme akékoľvek poškodenie, tak stále unášač vymeníme za nový. Montáž naspäť už nebudem popisovať, zmienil som sa už o tom hore vyššie.

Poznatok z praxe:

Ak už máme demontovanú radiacu spojku z akéhokoľvek dôvodu, stále si prekontrolujeme všetky časti, či už dosadacie plochy radiacich čeľustí, unášače, semeringi, tesniaci krúžok, vadné a poškodené časti vymenili za nové, aby sme prípadne znova nemuseli celí postup demontáže a montáže opakovať znova.


Ešte raz Vás chcem upozorniť aby ste dávali pozor a znova niekde nechtiac nenaniesli dáku mastnotu, lebo celá Vaša snaha vyjde nazmar a všetko budete musieť zopakovať znova.


Rozbehová, štartovacia a radiaca spojka je totožná u všetkých typ. motora 210 a vyššie 2xx okrem typ. 215 kde je ozubený bubon otočený opačne a privarený k výstupnému hriadeľu, takže tam odpadá radiaca spojka.

Ďalšiu poruchou zlého preraďovania, prípadne nezaberaní prvého prevodového stupňa môže byť vadná predlohová hriadeľ, ľudovo nazývaná voľnobežka, ovšem už o tejto poruche budem popisovať v stati o porúch prevodovky.

                        

                

Tak zhruba asi toľko o spojkách a ak dodržíte hore spomenuté rady, správnu demontáž a montáž, tak by spojky mali fungovať k Vašej spokojnosti.


Sorry ak došlo k dákym preklepom, alebo chybám, upozornite ma nato v komentári. Mýliť sa je ľudské, ale oprava je potom nutná. Ďakujem za pochopenie.


Ako tie spojky skutočné pracujú nájdete na spriatelenej Českej stránke - Babetta site

Veľmi precízne spracovaný článok ktorého je autorom člen a zároveň moderátor Babetta fórum na serveru speaker.cz Igoreva nájdete ak kliknete Sem

Odporúčam preštudovať každému, aby vedel aký zázrak sa ukríva v jeho Babette.


 
Komentáre
#1 | Starec dňa 23. marec 2010 17:59
Aký návod, aký odkaz, čítaj pozorne, je tam napísané všetko. Na zhodenie roz. bubna proste potrebuješ sťahovák. Stiahni si "Ako rozobrať a poskladať motor", tam je presný postup.
#2 | Starec dňa 10. apríl 2010 20:23
Vážený. Toto tu nie je diskusné fórum, tu sa neradí a neopravuje. Ak neviete čo je komentár k článku, tak si doplnte svoje vedomosti a nežiadajte tu rady na Váš problém, tobož nie aby Vám ich niekto zasielal na mail. Na rady a pomoc je vyhradené jedine fórum kde Vám samozrejme pomoc neodmietneme.
#3 | Beta207 dňa 24. apríl 2010 11:58
Majitelia Babet 207 postrádajú podobný "podrobný" popis. Plánuje sa niečo v budúcnosti na túto tému zostaviť? Pohľad do katalógu súčiastok moc toho nehovorí a servisné práce "na kolene" by nám to len uľahčilo.
#4 | Starec dňa 01. máj 2010 16:12
Žiaľ musím ťa sklamať, na 207 sa návod na spojky robiť nebude. 207 radiacú spojku nemá, iba štartovaciu a rozbehovú a tam platia rovnaké zásady ako pri štartovacej a rozbehovej spojke 210. No a ako ju rozobrať, nájdeš v stati o prevodovkách.
#5 | laacco dňa 03. september 2010 23:18
si super skvela praca dakujem uz som si to spravil daka
 
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
 
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Perfektný! Perfektný! 94% [16 Hlasov]
Veľmi dobrý Veľmi dobrý 6% [1 Hlas]
Dobrý Dobrý 0% [Žiadne hlasy]
Priemerný Priemerný 0% [Žiadne hlasy]
Biedny Biedny 0% [Žiadne hlasy]
 
Predpoveď počasia

 


Oplatí sa vôbec Babettu vytiahnuť?

In-počasie - Meteoinfo
image

 

Za našu pomoc Vám, pomôžte aj Vy nám.

 

Klikni na tlačítko
Rýchle odkazy
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

Žiadne správy.